Chrudim – Jednadvacet obcí se ucházelo o prestižní titul Vesnice roku 2012 Pardubického kraje. Tradiční symbol pro vítěze v podobě Zlaté stuhy však mohla získat pouze jedna z nich. U odborné poroty tentokrát nejvíce zabodovaly České Heřmanice z okresu Ústí nad Orlicí.

„České Heřmanice nás nadchly hned na první pohled. Navštívili jsme je i vloni a musím říci, že rozvoj obce za poslední rok byl znatelný,“ uvedl Radek Janoušek, předseda komise a starosta obce Střemošice. Podle Václava Kroutila, člena Rady Pardubického kraje zodpovědného za venkov, si však zaslouží obdiv všechny zúčastněné obce: „Zástupci venkovských obcí, kteří sebrali odvahu a přihlásili se do soutěže, nám všem ukázali, že i v současné nelehké době jsou obec schopné rozvoje. Přitom však neopomíjejí nic ze svých tradičních hodnot. To se povedlo zejména v Českých Heřmanicích.“

Komise hodnotila například péči o veřejná prostranství, občanskou vybavenost, přírodní prvky a zeleň v obci, společenský život, ale také využívání informačních technologií. Modrou stuhu za společenský život mohou očekávat v Horních Ředicích z okresu Pardubice. Bílá stuha za činnost mládeže poputuje do Pusté Kamenice na Svitavsku. „Na Bořice z okresu Chrudim čeká Oranžová stuha díky vynikající spolupráci obce a zemědělského subjektu. Komise vyhodnotila, že se o zeleň a životní prostředí nejlépe starají v Dobříkově na Orlickoústecku, odměnou jim za to bude Zelená stuha,“ dodal radní Kroutil.

Výsledky Vesnice roku 2012 Pardubického kraje

Zlatá stuha - České Heřmanice (okres Ústí nad Orlicí)

Modrá stuha - Horní Ředice (okres Pardubice)

Bílá stuha – Pustá Kamenice (okres Svitavy)

Oranžová stuha – Bořice (okres Chrudim)

Zelená stuha – Dobříkov (okres Ústí nad Orlicí)